SIKÇA SORULAN SORULAR

NASIL BAŞVURABİLİRİM?: Kitabınızı İkinci Adam Yayınları'nda yayınlatmaya karar verdiyseniz, yayın paketlerimizden birinde karar verdikten sonra yapacağınız ilk iş bize dosyanızı göndermek olmalıdır. Başvurunuzu e-mail yoluyla, site aracılığıyla, dosyalarınızı göndererek veya kargo ya da posta yolunu kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca sormak istedikleriniz için iletişim sayfalarımızda bulunan telefon numaralarımızdan ve 0544 345 95 66 numaralı Whatshapp hattımızdan da bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

BAŞVURU DOSYASI NASIL OLMALI?: Dosyanızın bir an önce işleme girebilmesi için bize çalışmalarınızı word dosyası hâlinde gönderebilirsiniz. Göndereceğiniz word dosyası A4 kâğıt boyutunda, Times New Roman fontunda ve 12 punto olarak hazırlanmış olmalıdır.

KİTABIN ÇIKMA SÜRECİ NEDİR?: İkinci Adam Yayınları'nda yazarların kitaplarının çıkması ortalama bir - bir buçuk ay sürer. Bu bir - bir buçuk aylık süreç kitabın konusuna ve uzunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Bize dosyalarınızı tam ve eksiksiz olarak gönderdiğiniz takdirde süreci mümkün olduğunca kısa tutmaya özen gösteriyoruz.

YAZARIN KİTAP ÜZERİNDEKİ SÖZ HAKLARI: İkinci Adam Yayınları'nda yazarlar dosyalarını gönderdikten sonra editörlerimiz dosyayı gözden geçirip üzerinde çalışırlar. Üzerinde çalışılan dosya yazara geri gönderilir ve yazarın onayı alındıktan sonra ancak bir sonraki aşamaya geçilebilir. Yazar yapılan düzeltmeleri gözden geçirir ve dosyayı yeniden editörlerimize ulaştırır. Yazarın onay vermesinden sonraki aşama dizgi aşamasıdır. Dizgi aşaması tamamlandıktan sonra yazara PDF dosyası hâlinde sunulur ve yazardan son olarak onay alınır. Bu sırada kapak tasarımı için çizerimizle görüşebilir, aklınızdan geçenleri aktarabilir, düşüncelerinize uygun bir çizim yaptırabilirsiniz. Kapak tasarımı da size JPEG formatında gönderilir ve burada da yine onayınız alınır. Kitap kapağı ve yapılan düzeltilerle ilgili fikir verme, söz söyleme, yönlendirme hakkına her zaman için sahipsiniz.

KİTAPLARIN TELİF HAKKI: İkinci Adam Yayınları Tam Profesyonel Pakette, çıkartılan kitabın tutması, iyi satması durumunda yazarın yazarlık kariyerinin önüne geçmemek ve yazarı ikinci kitabını yazmaya teşvik etmek amacıyla kitabın tüm haklarını ve gelirlerini yazarına bırakır. Dolayısıyla yayınlanan kitabın iyi satış oranları yakalaması durumunda yazarın kâr edebilme şansı olduğu gibi, sonrasında da istediği zaman geleneksel yayıncılığa geçme konusunda da yazar her açıdan serbest kalır. Geleneksel yayıncılıkta yazarlara verilen telif hakkı yüzde altı ile yüzde on arasında değişirken, İkinci Adam Yayınları'nda dağıtım iskontosu dışındaki tüm gelirler (yaklaşık yüzde kırk oranındaki miktar) yazarlara bırakılır. Diğer tüm paketlerde telif oranları yüzde 20 ile yüzde 8 arasında değişiklik gösterir.

ÖDEMELER: İkinci Adam Yayınları, ödemelerin yarısını dosyanız üzerinde çalışmaya başlamadan önce, kalan diğer yarısını ise çalışmalar tamamlanıp kitabınız baskıya hazır hâle geldiğinde baskıya gönderilmeden önce tahsil eder. İkinci Adam Yayınları'na dosyanızı gönderdiğinizde editörlerimiz kitabınızın kaç sayfa tutacağına karar verirler. Bu arada size, kitabınızı kaç adet yayınlatmak istediğiniz ve hangi yayın paketini tercih ettiğiniz sorulur. Kitabınızın kaç sayfa olduğu, kaç adet yayınlanacağı, hangi yayın paketi ile çalışacağınız belirlendikten sonra size bir ödeme planı çıkartılır. Ödemelerinizi peşin olarak veya kredi kartına (Maksimum, Word, Bonus ya da Axess kartınız varsa) dokuz taksit seçeneğiyle de yapabilirsiniz.

DAĞITIMCILAR VE KİTAPÇILARLA OLAN ÇALIŞMA ŞEKLİ: İkinci Adam Yayınları, klasik bir yayınevinin yaptığı tüm çalışmaları fazlasıyla yapar. Kitabınız çıktığı andan itibaren tüm dağıtımcılara ve online kitap satışı yapan sitelere kitabınızın tanıtım bültenleri gönderilir. Yapılan çalışmalar sonucunda gelen siparişler hiç vakit kaybetmeden ilgili dağıtımcı ve kitapçılara hızlı bir şekilde ulaştırılır. Kitabın hangi dağıtımcıya ve hangi kitabevlerine ne sayıda gideceğine dağıtımcılar ve kitabevleri kendileri karar verirler. İkinci Adam Yayınları işe, beş yüz adet kitabın dağıtımını sağlamakla başlar. Bu beş yüz adet kitap ana dağıtımcı ve diğer dağıtımcılar vasıtasıyla kitabevlerine ulaştırılır. Ana dağıtımcı firmayla yapılan anlaşma gereği kitaplar dağıtıma yüzde elli beş - yüzde altmış iskonto oranları ile verilir. Dağıtımcılar bu kitapları yüzde kırk - yüzde elli iskonto oranlarıyla kitabevlerine ulaştırırlar. Kitabevleri aldıkları kitapları vitrinlerinde satışa çıkartırlar ve satmayan kitapları dört-beş ay sonra dağıtım şirketlerine iade ederler. İkinci Adam Yayınları her 250 adet kitabın satışının ardından ödemeyi yazarların hesabına nakit olarak yapar.