ÖNERİLERİMİZ

Kitabınızın satılması, başarılı bir satış grafiği yakalayabilmesi için öncelikle iyi bir tanıtım yapılması gerekir. Destekli kişisel yayıncılık dünyasında başarılı yazarları ortaya çıkarabilme ve bu yazarları kısa sürede önemli noktalara getirebilme yetisine sahip olan yayınevlerinden biri olarak bilinen İkinci Adam Yayınları, başarılı olma şansınızı arttıracak en doğru yerlerden biridir. Bizimle birlikte çalışırken sizlerin de yapabileceği bir takım işler tabii ki var…

İŞTE SİZE ÖNERİLERİMİZ...

FISILTI GAZETESİNİ HAREKETE GEÇİRİN: Türkiye'de ve dünyada birçok yazarın çok güçlü reklamlarla bir yerlere gelebildiği aşikârdır. Bununla birlikte bazen hiç reklam yapmamış, röportaj bile vermemiş birinin herkes tarafından konuşulduğunu, ününün ve şöhretinin her geçen gün kulaktan kulağa yayıldığını görürsünüz. Fısıltı gazetesinin dünyadaki tüm reklam çalışmalarından daha etkili, daha güçlü bir büyüsü vardır. Örneğin yazarlarımızdan Aytuğ Akdoğan'ın, Melodi Baç'ın tanınması ve başarıyı yakalamasında yapılan röportajlar, haberler kadar fısıltı gazetesinin harekete geçmesi de etkili olmuştur. Fısıltı gazetesi çoğu zaman kendiliğinden harekete geçer ve bunun için uygulamanız gereken doğru çalışmalar sayesinde beslenerek büyür.

SOSYAL MEDYAYI AKTİF BİÇİMDE KULLANIN: Günümüzde artık sosyal medyanın önemini ve gücünü bilmeyen ya da inkâr eden kimse kalmadı gibi. Sosyal medya neredeyse gazeteleri ve televizyonları da yönetmeye başladı. Sosyal medyayı, özellikle Facebook ve Twitter'ı aktif bir şekilde kullanmalı, burada size sunulan tüm imkânlardan sonuna dek faydalanmalısınız.

FORUM SAYFALARINDA MUTLAKA OLUN: Özellikle edebiyat forumlarını çok sıkı takip etmeli ve kitabınızın konularına yakın olan sayfaları bulmalı, kitabınızın tanıtımlarını buralarda ücretsiz olarak yapmayı becerebilmelisiniz. İnternetin size sunduğu eşsiz nimetlerden faydalanıp, yayınevinizin de yönlendirmeleriyle hemen harekete geçin. Forumlarda, bloglarda yapacağınız tanıtımlar hem ücretsizdir, hem de kendinizi geliştirmenizi sağlayacak çok önemli aktivitelerdir.

KİTABINIZ İÇİN ÇARPICI CÜMLELER BULUN: Kitabınızı anlatacak, herkesin aklında kalacak, dikkati çekecek tek bir çarpıcı cümle, kitabınızın satış grafiğini hızla yukarı çıkarabilir. Kitabınızın ön kapağında bulunan ve "kanca" adı verilen, tek cümlelik çarpıcı cümlelere önem vermenizi tavsiye ediyoruz.

MEDYA İLE İLETİŞİM KURABİLECEK BASIN DANIŞMANLARI BULUN: Daha önceki çalışmalarında başarılı olmuş, bir yazarı belli bir yere getirebilmiş basın danışmanlarını tercih etmelisiniz. Çalıştıkları basın danışmanları sayesinde ülkemizdeki birçok habere, röportaja çıkan yazarlarımızı takip ederek siz de kendiniz için en uygun olan basın danışmanını bulabilirsiniz.

TANITIM ARAÇLARI TEMİN EDİN: Kitabınız için en doğru tanıtım araçları, dikkat çekici tasarımlarla hazırlanmış, kitabınızın ayracı, ajandası veya kalemi olabilir. Araba kokusu ve bardak altlığı yaptırarak da kitabınızın tanıtılmasını, akılda kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunlar çok ucuz ve kolay çalışmalardır. İkinci Adam Yayınları olarak bu konularda da size dilediğiniz her türlü desteği vermeye hazırız.

YARIŞMALARA KATILIN: Edebiyatla ilgili, kitabınızla ilgili tüm yarışmalara katılın ve bu yarışmaları sürekli takip edin. Bu yarışmalardan alacağınız bir ödül sizin daha fazla tanınmanızı sağlayacağı gibi kendinize olan güveninizi de arttıracaktır.

VAZGEÇMEYİN VE KARARLI OLUN: Size tavsiye ettiğimiz tüm bu çalışmaları yaparken asla umutsuzluğa düşmeyin ve pes etmeyin. Şuna emin olun ki en şanslı olanınız bile birçok zorlukla karşılaşacak. Hiçbir zorluk sizi yolunuzdan çevirmemeli, kararınızdan vazgeçirmemelidir. Bir yazarın başarılı olabilmesi için en önemli etken kararlı ve inatçı olmasıdır. Şunu unutmayın ki birçok yazar kitabı yayınlandıktan 15-20 yıl sonra, hatta bazıları öldükten sonra ancak tanınabilmiş ve istediği başarıyı elde edebilmiştir.