HİZMETLERİMİZ


Sevgili dostlarımız, İkinci Adam Yayınları olarak biz dilerseniz sözleşmemizi sizlerle birlikte de hazırlayabiliyor ve kendi avukatlarınızın eklemek ya da çıkarmak istedikleri maddelerin, sizlere tavsiye edecekleri değişikliklerin sözleşmemizde yer almasından hiçbir rahatsızlık duymuyoruz.

Önerimiz şudur ki, hangi yayınevi ile sözleşme yaparsanız yapın son derece dikkatli olun ve kendinizi hukuksal alanda sağlama almaya özen gösterin.

Unutmayın, sözleşmemizi inceledikten sonra içinize sinmeyen yerleri bizimle paylaşarak da değiştirebilir, sözleşme üzerinde dilediğiniz gibi düzenlemeler de yapabilirsiniz.

Ayrıca sitemizde yazdığımız tüm vaatlerimizi sözleşmemizde de bulundurduğumuza dikkatinizi çekmek isteriz.

Sözleşmemizde bulundurduğumuz sözlerimizle vaatlerimizin uyumluluğunu gösteren maddeleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

Yayınlanma zamanı yazarların dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biridir. Kitap yayınlatmak amacıyla sözleşme yapan yazarların imza günleri, söyleşi ve tanıtımlar yaparken mağdur olmaması için bu maddeyi şiddetle önemsemeleri gerekir. Çalışacağınız yayınevinin kitabı zamanında yayınlamaması durumunda bununla ilgli bir tazminat maddesi mutlaka sözleşmenizde bulunmalıdır.

4. YAYINLAMA ZAMANI

4.1 İKİNCİ ADAM YAYINLARI, sözleşmenin yapılması ve YAZAR’ın ESER’iyle ilgili tüm belgeleri kendisine ulaştırmasının ardından, ödemelerin tamamının eksiksiz olarak yapılmasıyla birlikte en geç doksan gün içerisinde ESER’i yayınlamak zorunluluğundadır. İKİNCİ ADAM YAYINLARI yazarın belgeleri tamamlaması ve ödemelerini eksiksiz olarak yapmasının ardından doksan gün içerisinde yayınlamadığı kitap ilgili aldığı tüm ödemeleri YAZAR’ın talep etmesi durumunda YAZAR’a iade etmek durumundadır. Mücbir sebepler ve YAZAR'dan kaynaklanan gecikmeler bu süreye dahil edilmemektedir. Yayıncı mücbir sebepler ve yazardan kaynaklanan gecikmeler dışında, keyfi olarak eseri yayınlamazsa ve yayınlamamakta diretirse yazar doksan günlük sürenin bitiminin ardından yazılı ihtar yapar ve bu ihtarın ardından otuz gün süreyle eser hâlâ yayınlanmamışsa YAZAR sözleşmeyi iptal edip tüm ödemelerini eksiksiz biçimde geri alır. İKİNCİ ADAM YAYINLARI bu gibi bir sorunla karşılaşılması durumunda aldığı tüm ödemelerle birlikte 2000 TL ceza ödemeyi de kabul eder.

İKİNCİ ADAM YAYINLARI olarak biz dikkat ederseniz, sözleşmemizde, dergilerimizde yazarlarımıza düzenli olarak yer verebileceğimizi bildiriyor, derginin her ay veya en kötü ihtimalle iki ayda bir yayınlanacağı, dağıtıma ve satışa sunulacağı sözünü verebiliyoruz. Dergilerimiz düzenli olarak her ay ya da iki ayda bir yayınlanacak, derginin yayınlanma süresi, kaç sayfa olduğu, içerisinde hangi yazarlarımızın yazılarının ya da kitap tanıtımlarının bulunduğu sitemizde mutlaka bildirilecektir. Ayrıca derginin yayın hayatına son verilmesi durumunda bu tüm yazarlara bildirilecek ve sitemizde de mutlaka bu durum açıkça beyan edilecektir. Aksi durumlarda YAZAR, sözleşmeyi iptal etme, yaptığı ödemeyi geri alma hakkına sahiptir.

8. DERGİ YAYINCILIĞI

8.1 İKİNCİ ADAM YAYINLARI sitesinde taahhüt ettiği gibi EDEBİYAT VE AŞK ve KİTAP KULUBÜ adlı dergilerinin varlığını, düzenli olarak her ay ya da iki ayda bir yayınlandığını ve dağıtılıp satışa sunulduğunu ispatlamak zorundadır.

8.2 İKİNCİ ADAM YAYINLARI dergilerinin yayınlanma süresini, yayınlanma adedini, dergilerin sayfa sayısını ve dergilerin içerisinde hangi yazarların yer aldığı ile ilgili bilgileri ilk günden itibaren açıkça beyan etmek zorunluluğundadır.

8.3 İKİNCİ ADAM YAYINLARI herhangi bir üniversitede ya da okulda dergilerin ücretsiz olarak dağıtıldığını iddia ediyorsa bu dergilerin hangi okullarda kaç adet dağıtıldığını da açıkça beyan etmek ve bunu ispatlamak zorundadır.

8.4 İKİNCİ ADAM YAYINLARI yayınladığı dergilerde yazmak isteyen tüm yazarlarına EDEBİYAT VE AŞK ya da KİTAP KULUBÜ adlı dergilerinden en az birinde yazabilme fırsatı vermek zorundadır. YAZAR kendisine verilen dergi içerisindeki sayfasında yazıları küfür ve hakaret içermediği sürece dilediği gibi yazabilir ve dilerse bu sayfada kendi kitabının reklamının yapılmasını da talep edebilir. İkinci Adam Yayınları küfür ve hakaret içeren ya da derginin düzenine uygun olmayan yazıları editörünün talebiyle dergide yayınlamama hakkına da sahiptir.

8.5 İKİNCİ ADAM YAYINLARI dergilerinin büyük kitabevlerine dağıtımını sağlamak durumundadır. Hiçbir kitabevinde dergilerin satışa sunulmaması durumunda İKİNCİ ADAM YAYINLARI yazarlarına bu dergilerin varlığını ve yayınlandığını ispatlamakla ve hatta ulaştırmakla mükelleftir.

8.6 İKİNCİ ADAM YAYINLARI dergilerin yayınlanmaması durumunda yayının durdurulduğunu ve artık dergilerin yayınlanmadığını açıkça beyan etmekle sorumludur.

8.7 İKİNCİ ADAM YAYINLARI dergi için belirtilen maddelere ilk günden itibaren uymadığı takdirde YAZAR'a sözleşmeden aldığı tüm miktarı geri ödemekle yükümlüdür.

İKİNCİ ADAM YAYINLARI olarak 2013 yılı itibariyle her yıl mücbir sebepler olmadığı sürece İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli kitap fuarlarına katılmayı ve fuarlara katılan yazarlarımıza talep etmeleri durumunda da imza günü düzenlemeyi taahhüt ediyoruz.

9. FUAR ORGANİZASYONLARI

9.1 İKİNCİ ADAM YAYINLARI katıldığı fuarlarda YAZAR'ın talep etmesi durumunda imza günü yaptırmayı, panel düzenlemeyi, söyleşi yaptırmayı planlamakla sorumludur.

9.2 Fuarlarda yapılan imza günlerinden elde edilen kârın tamamı YAZAR'a aittir ve bu kâr kitabın genel dağıtım ve satış gelirlerine eklenerek YAZAR'a ödenecektir.

9.3 İKİNCİ ADAM YAYINLARI katıldığı fuarlarda YAZAR'ın kitabını sergilerken YAZAR'dan herhangi bir kira ya da ücret istemeyecektir. Yayınevinin katıldığı fuarlarda YAZAR imza günü yapmak isterse yayıncı buna izin vermek zorundadır.

9.4 İKİNCİ ADAM YAYINLARI fuarlara katılan yazarların isimlerini sitesinde tek tek belirtmek zorundadır.

9.5 İKİNCİ ADAM YAYINLARI fuarlardaki katılımcı yazar sayısını ve fuar içerisinde bulunduğu m2'yi hiçbir şekilde abartılı bir şekilde gösteremez. Fuara katılmadığı hâlde kendi sitesinde veya fuar düzenleyen şirketin listesinde yer alan, katılmış gibi gösterilen her yazara karşı sorumludur ve böyle bir durumla karşılaşılması durumunda cezai müeyyedeyi kabul eder.

9.6 İKİNCİ ADAM YAYINLARI, tüm yazarlarına İstanbul Kitap Fuarı, Ankara Kitap Fuarı, İzmir Kitap Fuarı'na, Kocaeli Kitap Fuarı'na katılmayı mücbir sebepler dışında kesin olarak taahhüt eder.

AYTUĞ AKDOĞAN, AYKUT SEMERCİ, MELODİ BAÇ, HAKAN BAYHAN, SERVET SAYGINOĞLU gibi yazarlar ortaya çıkarmamız dışında, tam 35 yazarımızı KLASİK YAYINCILIK'a geçirip telifli olarak çalışma başarısını da gösterdik. KLASİK YAYINCILIK'a geçiş yapan yazarlarımız klasik yayıncılığa geçtikten sonraki diğer tüm kitaplarında yayınevimize artık hiçbir ödeme yapmayacakları gibi yayınevimizin sattığı kitaplarından da telif hakkı alarak para kazanma fırsatını da yakalarlar.

10. KLASİK YAYINCILIĞA GEÇEBİLME FIRSATI

10.1 İKİNCİ ADAM YAYINLARI, başarılı olan tüm yazarlarını klasik yayıncılığa geçirmek zorundadır. Klasik yayıncılığa geçen YAZAR sonraki tüm çalışmaları için yayınevine hiçbir ödeme yapmaz ve yayıneviyle telifli çalışmaya başlayarak satışları oranında ödeme alır.

10.2 İKİNCİ ADAM YAYINLARI'nda 500 ya da 1000 adet basılan, kitabı kitabevlerinde tükenen her YAZAR Klasik Yayıncılık'a geçiş hakkı kazanacaktır.

İKİNCİ ADAM YAYINLARI olarak reklam ve tanıtım konusunda da belirli taahütlerde bulunuyoruz. Her ay ya da en kötü ihmalle iki ayda bir iki dergi yayınlamayı ve her ay/iki ayda bir yayınladığımız iki dergimizde düzenli olarak yazarlarımızın yazılarını yazmalarını ya da kitaplarının reklamlarını yapmalarını sağlıyor, bu dergilerin geniş kitlelere ulaşması için özellikle dağıtımı ve satışıyla da ilgileniyoruz.

11. REKLAM VE TANITIM ÇALIŞMALARI

11.1 İKİNCİ ADAM YAYINLARI yayınladığı kitapların tanıtım bültenini kitapçılara, dağıtımcılara, belli başlı kuruluşlara ulaştırmayı taahhüt eder. Ayrıca EDEBİYAT ve AŞK ile KİTAP KULUBÜ adlı dergilerinde YAZAR talep ettiği sürece her ay veya iş yoğunluğunun olduğu dönemlerde iki ayda bir düzenli olarak YAZAR'ın yazılarınızı yayınlar ya da kitabının reklamını yapar.

Kitabını yayınlatacak olan yazarların dikkat etmesi ve önemsemesi gereken çok önemli konulardan biri de çalışacakları yayınevinin uzman editörlere sahip olmasıdır.

12. EDİTÖRYEL ÇALIŞMALAR

12.1 İKİNCİ ADAM YAYINLARI, titiz ve kaliteli bir editöryel çalışma, redaksiyon ve kapak tasarımı çalışması yapmak zorunluluğundadır. YAZAR, baskıdan önce kendisine gönderilen dosyadaki editöryel çalışmayı yeterli bulmaz ve tasarımı beğenmezse, tekrarını isteyebilir, yeniden karşısına gelen çalışmayı yine yetersiz bulursa gerekçelerini açıklayarak sözleşmeyi iptal etme hakkına sahiptir. Yazar metne onay verdikten sonra kitap baskıya girdiği andan itibaren ve basıldıktan sonra herhangi bir değişiklik ikinci baskıya kadar söz konusu olamaz.

12.2. İKİNCİ ADAM YAYINLARI editöryal çalışmayı, edebiyat öğretmenleriyle, uzman kişilerle birlikte hazırlar. YAZAR kendi editörünün kim olduğunu öğrenme hakkına sahiptir ve dilediği zaman fikir alışverişi yapabilmek amacıyla editörüyle iletişime geçebilir.

İKİNCİ ADAM YAYINLARI'nda kitabınızın kapak çalışmaları işinin ehli kişilerce özenli bir şekilde hazırlanır ve daha önce size gösterilen kapak çalışmalarıyla sizin kitabınızın kapak çalışmasını yapacak kişinin aynı kişi olduğu, bir değişiklik olması durumunda bu durumun size mutlaka bildirileceği sözleşmemizde açıkça belirtilmiştir.

13. GRAFİK\TASARIM ÇALIŞMALARI

13.1 İKİNCİ ADAM YAYINLARI grafik ve tasarım çalışmalarında yine titiz ve kaliteli bir çalışma yapmak zorunluluğundadır. Çalışmalar YAZAR'ın istediği şekilde hazırlanır ve YAZAR onay verene dek çalışmalar devam ettirilir. YAZAR dilediği zaman telefon açarak veya mail atarak tasarımcılarımızla görüşebilir.

13.2 İKİNCİ ADAM YAYINLARI'nda daha önce referans olarak gösterilen, son derece beğenilen başarılı kitap kapaklarıyla YAZAR'ın çalışmasını yapan kişiler aynı kişiler olacaktır.

13.3 İKİNCİ ADAM YAYINLARI grafik ve tasarım çalışmalarını yapan kişi ya da kişilerin değişiklik göstermesi, işten ayrılması durumunda bunu açıkça beyan etmekle sorumludur.

İKİNCİ ADAM YAYINLARI internet sitesinde bulunan Satış Takip sisteminin çalıştığını sözleşmesinde açıkça belirtmiştir. Sizler de İKİNCİ ADAM YAYINLARI kadrosuna katılmanız durumunda Satış Takip sistemiyle kitabınızın satış ve dağıtımını kolaylıkla takip edebilirsiniz.

14. SATIŞ TAKİP SİSTEMİ

14.1 İKİNCİ ADAM YAYINLARI, yayınevinden kitap çıkartan YAZAR'ın internet sitesinde bulunan "satış takip" özelliğini kullanmasına olanak sağlayacaktır. Yayınevi yazarına bir şifre verecek ve yazar bu şifre ile giriş yaparak kitabının satış ve dağıtımını günlük olarak takip edebilecektir.

Sitemizde yazar girişi bölümünde tüm yazarlarımıza bir şifre veriyoruz ve yazarlarımız bu şifre ile girdiklerinde kitap ya da kitaplarıyla ilgili süreci online olarak gerçek zamanlı bir şekilde takip edebiliyorlar.

Takip kısmında yer alanlar :

Editöryal çalışmanızın başlama zamanı ve tahmini tamamlanma süreci

Kitabınızın kapak tasarımının başlama zamanı ve tahmini tamamlanma süreci

Kitabınızın baskıya verildiği tarih ve tahmini yayınlanma süresi

Kitabınızın baskıdan çıktığı tarih

Kitabınızın dağıtımının başladığı tarih

Kitabınızın dağıtımevlerine ve kitapçılara gönderilme miktarları

Satılan ve iade edilen kitaplar

Net satış miktarı

Yayınevimizden almanız gereken toplam ödeme miktarı

 

Kitabınızın yayınlanma sürecini içeren takip sistemimiz sayesinde bizi sürekli aramak zorunda kalmadan günü gününe tüm süreci izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FACEBOOK REKLAMLARI